Главно меню
Браузърът Mozilla Firefox
Mozilla Firefox (транскрипция: Мозила Файърфокс, в превод: Огнената лисица на Мозила), обикновено наричан просто Firefox, е браузър с отворен код, създаден от доброволни сътрудници на фондацията Mozilla, известен в тестовата си фаза като Финикс и Mozilla Firebird. Базиран е на кода на Mozilla Application Suite.
Идеята на създателите му е сложността на ползване и размерът на програмата да се намали до минимум, като се премахнат програмите за електронна поща, нюзгрупи и HTML редактора, които са част от Mozilla Application Suite. Поради това, както и поради ефективното и бързо възпроизвеждане на уебстраници и многото възможности за разширения на функциите (написани също от доброволци), Firefox придобива значителен успех и постепенно взема част от пазарния дял на Internet Explorer.
Съществуват версии за Windows, Mac OS X, GNU/Linux, OS/2, FreeBSD, Solaris и други операционни системи.
Браузърът използва layout енджина Gecko, разработван от програмистите на фондацията Mozilla под отворен код. Неговата разработка върви синхронно с тази на браузъра – всяка нова версия на Firefox идва с нова версия на Gecko.
Макар че бива ползван от много потребители още в тестовата си фаза, браузърът добива много широка популярност като алтернатива на Internet Explorer, след като излиза официалната версия през ноември 2004 г. За по-
Блокиране на изскачащи прозорци
Поддръжка на подпрозорци (няколко страници в един прозорец)
Повишена сигурност при сърфиране в Интернет
Страничен панел за търсене, с възможност за добавка на машини за търсене и речници
„Живи отметки“ (на английски: Live bookmarks) – механизъм за интеграция RSS емисии
Широки възможности за настройки на поведението и външния вид
Неголям размер на инсталационния файл (около 7 MB)
Поддръжка на множество добавки, които представляват малки програми, предлагащи допълнителни функции към главната програма
Инструменти за уеб разработчици
Автоматично обновление както на самия браузър, така и на разширенията (след версия 1.5)
Бързо търсене в страницата при писане на клавиатурата
За изтегляне натиснете картинката!
Източници: Уикипдедия, Гугъл